Linia 29 | Serwis o kolei w Ostrołęce i okolicach
Nawigacja
Strona główna
Forum
GALERIA
Linki
Bannery
Kalendarz
Linia 29
Opis linii
Opis szlaku

Opisy stacji i przystanków

Tłuszcz
Jarzębia Łąka
Grzegorzewo
Mostówka
Lucynów
Rybienko
Wyszków
Leszczydół
Dalekie
Zygmuntowo Maz.
Przetycz
Prabuty Góry
Pasieki
Goworowo
Gierwaty
Ostrołęka

Ostrołęcki Węzeł Kolejowy

Strona główna
Linia 34 Ostrołęka - Małkinia
Linia 35 Ostrołęka - Szczytno
Linia 36 Ostrołęka - Łapy
Linia 900 Ostrołęka - Goworki
Artykuły
Turystyczne walory okolic
Most kolejowy w Wyszkowie
Bocznica ''pole''
Lokomotywownia Ostrołęka
Reaktywacja stacji Gierwaty
Dawniej na ''29''
Rozkład jazdy pociągów
Kolej Leśna Puszczy Białej
Zagłosuj
100 najlepszych stron o kolejach i TRS2004.

Toplista Stron Kolejowych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Turystyczne walory okolicW tym artykule odbiegniemy nieco od ścisłego tematu kolejnictwa. Postaram się bowiem krótko, w przystępny sposób przedstawić najważniejsze walory turystyczne okolic przez które przebiega Linia 29. Co warto zwiedzić, zobaczyć? Zapraszam do lektury!

WYDMY LUCYNOWSKO - MOSTOWIECKIE
Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie to obszar rozciągający się w okolicy przystanków Mostówka i Lucynów. Słynie z rozległych wrzosowisk. Teren wydm Lucynowsko-Mostowieckich jest zaliczony do programu NATURA 2000.

MIASTO WYSZKÓW
Wyszków jest miastem położonym nad Bugiem na skraju Międzyrzecza Łomżyńskiego, na południu Puszczy Białej, 55 km na północny wschód od Warszawy, przy drodze krajowej nr 8 Warszawa-Białystok. Miasto zamieszkuje około 27 tysięcy osób.
W granicach miasta na lewym brzegu Bugu znajduje się dzielnica wypoczynkowa - Rybienko Leśne. Wyszków jest ośrodkiem przemysłu szklarskiego, metalowego znajduje się tu także drukarnia. Jest to także ważny węzeł drogowy.

Co warto zobaczyć?
Rzeka Bug - jedna z najważniejszych rzek Polski. Jej długość na naszym terytorium liczy 587 km. Poza tym płynie przez terytoria Białorusi i Ukrainy. Ma swoje źródło na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie. Wpływa do Zalewu Zegrzyńskiego, przez co tworzy lewy dopływ Narwi. Odcinek między Zalewem Zegrzyńskim a Wisłą określany jest często jako Bugonarew. Na odcinku 363 km (Gołębie - Niemirów) wyznacza granicę z Ukrainą i Białorusią.
Obelisk Wazów -obelisk wystawiony po 1655 r. dla uczczenia biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazy.
Pomnik Cypriana Kamila Norwida - w parku miejskim.
Haubica - nad brzegiem Bugu.

PUSZCZA BIAŁA
Puszcza Biała to bardzo rozległy kompleks leśny ciągnący się od Ostrowi Mazowieckiej po Pułtusk. Jest to część Niziny Mazowieckiej. Zdominowana przez drzewostan sosny (ponad 90%). Teren wpisany do obszarów chronionych Natura 2000. Ważniejsze miejscowości leżące na terenie Puszczy Białej to: Ostrów Mazowiecka, Wyszków, Brok, Pułtusk, Długosiodło, Brańszczyk, Rząśnik. Przez teren puszczy przepływają rzeki: Bug, Narew, Brok oraz Zgorza Struga. W pobliżu miejscowości Dalekie-Tartak warto zobaczyć osuszone Bagno "Pulwy".

GMINA GOWOROWO
Goworowo jest niewielką miejscowością oddaloną około 20 km od Ostrołęki. Leży nad rzeką Orz. Jest to siedziba gminy. Na jej terenie znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Co warto zobaczyć?
Rzeka Orz - lewy dopływ Narwi o długości 54 km. Ma swoje źródło u podnóża Czerwonego Boru, płynie przez Międzyrzecze Łomżyńskie. Swoje ujście do Narwi ma w miejscowości Szarłat w gminie Goworowo.
Szczawin - zabytkowy pałac wybudowany w 1827 roku według projektu Adama Idzikowskiego
Brzeźno - pałac w stylu klasycystycznym (obecnie jest remontowany)
Kółko (okolice Kunina) - drewniany młyn wraz z zaporą rzeczną na Orzu.

MIASTO OSTROŁĘKA
Ostrołęka jest czwartym co do wielkości miastem województwa Mazowieckiego. Zamieszkuje je 54-tysiące osób. Miasto leży w Nizinie Północnomazowieckiej, na skraju Puszczy Zielonej. Przez Ostrołękę przepływają rzeki: Narew, Omulew, Czeczotka. Miasto zajmuje obszar 29,00 km². Jest to ważny ośrodek przemysłu celulozowo-papierniczego, energetycznego oraz spożywczego.

Co warto zobaczyć?
Forty Bema - mauzoleum powstania listopadowego – budowla-pomnik, otoczona fosą, wykorzystywana do przedstawień plenerowych i części inscenizacji "Bitwy pod Ostrołęką". Forty Bema znajdują się niedaleko skrzyżowania ul. Warszawskiej i Stacha Konwy. W mauzoleum znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca 150 rocznicę Bitwy pod Ostrołęką.
Most Madalińskiego - przez miejscowych nazywany także "nowym mostem". Wybudowany w latach 1994-1996 most drogowy na rzece Narwi podwieszony na stalowym łuku. Konstrukcja mostu wzorowana jest na moście Barqueta w Sewilli. Most gen. Antoniego Madalińskiego jest jednym z najbardziej rozpoznawanych, charakterystycznych obiektów miasta. Do mostu można dotrzeć od strony Starego Miasta.
Kaczyny - osiedle Stacja - Kaczyny są kolonią powstałą z myślą o niemieckich kolejarzach przebywających w okresie I wojny światowej w Ostrołęce. Przy ulicy Marii Skłodowskiej - Curie, Gabriela Narutowicza oraz Placu Dworcowym zachowane są zabytkowe domy kolejarzy.
Stare Miasto - ostrołęcka "starówka" w rejonie ulic: Kilińskiego, Gołębiej, Gomulickiego, Głowackiego, plac 1 Maja aż do Narwi. Ta część miasta pochodzi z początków XV wieku. Na pewno warto zobaczyć odrestaurowaną ulicę Głowackiego, a także klasycystyczny ratusz miejski na Placu 1 Maja.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej - znajduje się ono przy ulicy Józefa Bema. Ostrołęka uważana jest za stolicę regionu kurpiowskiego. Muzeum gromadzi w swoich zbiorach źródła mówiące o historii regionu, fotografie, mapy, rysunki, pocztówki. Są także dzieła ostrołęckich artystów. Od pewnego czasu Muzeum zajmuje się także organizacją imprezy - Inscenizacji Bitwy pod Ostrołęką.

Źródła

Wiedza własna

Strony internetowe:
www.wikipedia.pl - Wikipedia
http://www.muzeum-ostroleka.art.pl - strona ostrołęckiego Muzeum Kultury Kurpiowskiej
www.goworowo.pl - Serwis Urzędu Gminy w Goworowie
www.przyroda.polska.pl - serwis o przyrodzie w Polsce

© Linia 29 . Kopiowanie zabronione!

Dodane przez Pawel_M dnia październik 01 2008 15:18:49
(15555) Czytań  Drukuj
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Inne
Wydarzenia (najnowsze)
Festyn Dworcowy 2016
Festyn Dworcowy 2014
Objazdy 2013
Zobacz wszystkie
Administracja
Kontakt
8 lat ''Linii 29''
6 lat ''Linii 29''
Newsletter
Wpisz swój adres e-mail i kliknij Subskrypcja/Rezygnuję.Ilość subskrypcji: 36
Wspieramy WOŚP

Polecane Strony

Moja Ostrołęka - Informator miejskiPomoc
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Statystyki
Antyspam


Page
Serwis Linia 29

  Powered by   powered by php-fusion v6.01.19 Š 2003-2005

4123910 Unikalnych wizyt  

  Theme Elephant v1.00   Created by Nick56 / modified by Linia 29
Informacja o cookies